Ohýbání sedadlového oblouku pro polokřesílko Arol

2541

Když manželé Kyzlinkovi přijeli poprvé do Sádlíka vybírat židle, v pracovním programu firmy zrovna ohýbání dřeva nebylo a tak přijeli podruhé, aby viděli ohýbání sedadlového oblouku na vlastní oči. Dohodli jsme se také, že o jejich návštěvě natočíme krátký videosnímek pro YouTube kanál Sádlík. 

Stále častěji se poslední dobou stává, že lidé, kteří mají rádi dřevo, přijedou i z velkých dálek a detailně se zajímají o výrobu židlí z tohoto krásného přírodního materiálu. Když Kyzlinkovi přijeli, v sestavě táta David, syn Richard a dcera Nora, už bylo všechno připravené… Rovnovláknité hranoly pro sedadlový oblouk byly v autoklávech a typická vůně napařovaného bukového dřeva se šířila v ohýbárně i mimo ni. Vedle ohýbačky se správným kopytem byly přichystány fixační plechy a spony. Táta David dřevo a práci s ním miluje, tak není divu, že všechno chtěl na vlastní oči nejen vidět, ale ohýbaní si také vyzkoušet, takříkajíc na vlastní ruce. Martin, vedoucí výroby, technolog, ohybač, lakýrník, programátor a operátor CNC stroje v jedné osobě vše z povzdáli jen sledoval a když bylo potřeba, tak operativně přispěchal na pomoc. Ono totiž, stáhnout fixační plech se čtyřmi již ohnutými, stále ještě horkými hranoly z kopyta na ohýbačce… Tak,  na to je někdy potřeba, kromě síly, také kus pořádného, léty pilovaného, fortele.         

 

Syn Richard ještě není rozhodnutý čím bude a tak si, kromě jiného, vyzkoušel roli kameramana. Vladimír, senior manager, vedoucí propagace, scénarista, kameraman, režisér, střihač, copywrighter, pravděpodobně nejstarší YouTuber v ČR se rád podělil o své skromné zkušenosti z tohoto oboru. Z celkové atmosféry, jak za kamerou, tak i před kamerou, se zdá být velmi pravděpodobné, že firma „Sádlík –židle na celý život“ byla do Kyzlinkovic rodiny přijata na celý život…    

Obrobení opěrky pro polokřesílko Arol na CNC předcházel návrh konstrukce přípravku, jeho svaření z hliníkového, 10 mm silného plechu a vytvoření programu pro obrábění. Po spuštění stroje je třeba již „jen“ provést kalibraci, výběr nástroje, zahřátí vřetene, nastavení počátku dráhy obrábění tzv. nulového bodu a potom se stačí jen dívat, jak stroj „sám“ obrobí opěrku. Naštěstí ve firmě Sádlík toto všechno vedoucí výroby Martin ovládá, tudíž nemusíme být zcela závislí na externích pracovnících.     

Foto: Radek Adamec