Věříme, že správná životní rozhodnutí
jsou důležitá pro vaši budoucnost.

Proto vyrábíme naše židle s láskou,
péčí a hrdostí již bezmála 100 let.

Pro ty chvíle, na kterých skutečně záleží.

Poznej příběh své židle pro život>

České a slovenské lesy

Dáváme si záležet na výběru buků té nejvyšší kvality. Proto nás zajímají pouze české, moravské a slovenské lesy a více než 100leté buky se zdravým rodokmenem.

Naštěstí se dnes u nás kácí méně buků než každoročně spontánně dorůstá. Nicméně se snažíme o zodpovědný přístup a dlouhodobě pomáháme při ochraně lesů a sázení nových stromů.

Zdravé stoleté buky

Pro naši výrobu jsou ideální zdravé 100–150leté buky. Pouze bukové dřevo díky své tvrdosti splňuje přísná kritéria pro kvalitní zpracování, ohýbatelnost a trvanlivost našich židlí.

Každý rok zdravý buk roste, nabírá na síle a zvětší tak průměr kmene o 5 mm. Vzrostlý buk, za který se schová dospělý člověk, má přibližně 120 let.

Rovné kmeny bez suků

Kmeny buků obvykle dosahují délky 8 metrů a průměru 60 cm. Z jednoho kmene získáme asi 0,8 kubických metrů ideálního bukového dřeva k výrobě až 70 kusů židlí se stejným rodokmenem.

2Z kmene používáme výhradě jen úseky s rovnými vlákny a bez výrazně tmavšího jádra ve středu kmene. Výtěžnost kvalitního dřeva z bukového kmene je tak kolem 35%.

Desky pouze z kvalitního masivu

Pouze polovina všech nařezaných dřevěných desek a fošen se použije na ohýbání. Zbytek je vhodný na zpracování rovných dílů a jiných součástí naší židle.

Nepoužitelné desky, odřezky a piliny lze využít k topení a vyhřívání sušáren, ve kterých sušíme vlhké dřevo.

Hranoly pouze z výběrových desek

Jen 17% celkového objemu kmene se hodí k ohýbání. Hranolky nevyšší kvality jsou bez suků a musí mít rovnoběžný směr vláken.

Ideální hranolky pro ohýbání jsou sušeny v podmínkách přírodního proudění vzduchu. Takové hranolky pak nazýváme „vzduchosuché“.

Napařování a ohýbání dřeva

Na 2-3 hodiny hranolky napařujeme v pařácích. Poté je v pásnicích ohýbáme do tvaru, který fixujeme kovovou sponou.

Pařáky mohou naším řemeslníkům někdy úspěšně sloužit i k ohřátí párků ke svačině nebo brambor k obědu.

Sušení

V sušárnách se některé hranolky suší až 4 týdny při teplotě 60º C. Tento časové zdlouhavý proces je velmi důležitý pro zajištění stabilního tvaru hranolků při dalším opracování.

7Odřezky z vysušených hranolků jsou skvělým dřevěnými briketami, vhodnými pro topení v krbu nebo grilování.

Frézování a broušení

Na jednom díle každé židle je třeba provést až 15 jednotlivých úkonů, které vyžadují od našich řemeslníků obrovskou zručnost, zkušenost a cit pro detail.

Každá naše židle tak absolvuje až 200 jedinečných ručních operací a úkonů na své cestě z lesa, přes výrobu až do života svého majitele.

9Piliny a hobliny z frézování také slouží jako vynikající palivo pro sušárny a do napařovacích kotlů.

Montáž

Smontovat správně dřevěnou židli je nefalšované umění, jelikož až 65% všech dílů je z ohýbaného buku. Jako jediní nabízíme ke každé klasické židli 3 různé velikosti sedáků.

Ke každé velikosti sedáku následně montujeme různé velikosti opěradel tak, aby optimální estetické a ergonomické proporce každé židle byly zachovány.

Povrchová úprava

Mořením dřeva barevně doladíme židli k interiéru, ve kterém bude sloužit svému majiteli. Zachováme tím zřetelně přírodní kresbu dřeva a úpravu dokončíme transparentním lakem.

Pro jednolitý barevný odstín lze vybírat ze vzorníku barev RAL, který může obsahovat až 8000 unikátních barev. Ukažte prstem, která se Vám líbí a my vyrobíme v této barvě jedinečnou židli pro Váš život.

Polstrování a detaily

Dokonalou židli pro život dotvoří ideálně zvolená potahová látka, kůže nebo koženka.

Kluzáky volíme podle konkrétního typu podlahy, aby Vaše židle ve svém prostředí co nejlépe sloužila.

Z kůže jedné dobře živené krávy umíme vyrobit až 10 sedáků (nejmenší velikost S) pro naše židle pro život.

Gravírování

A jako poslední upravíme na Vaší židli individuální prvek (logo, jméno, přání, ornament atd.) pomocí gravírovacího laseru.

Zvýraznění barvou

Pro speciální efekt můžeme ručně vyplnit individuální prvek na Vaší židli kontrastní barvou.

Vyřezávání

S výřezem 1G pohodlně uchopíte i židli s masivním dřevěným opěradlem. Navíc můžete opěrku své židle odlišit různými druhy výřezů a vzorů na přání.